Zlatá jeřabina 2011: zaujaly Trampský širák a zpřístupnění zámku v Brtnici

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě včera hostila slavnostní předávání cen Zlaté jeřabiny 2011. Osmý ročník ankety Kraje Vysočina v kategorii kulturní aktivita vyhrál po třetí v historii Trampský širák a v kategorii péče o kulturní dědictví uspěla postupná obnova a zpřístupnění zámku v Brtnici. „Je důležité podporovat péči o kulturní památky a i finančně motivovat pořadatele společenských akcí, protože tyto aktivity přilákají na Vysočinu další a další návštěvníky nejen z Česka. Podpoří cestovní ruch v našem regionu,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury.

Ceny  krajské ankety resp. cenu veřejnosti postupně předali hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, členové rady Marie Kružíková a Tomáš Škaryd. Zvláštní ceny odborné poroty, které majitele posouvají do obdobné přeshraniční soutěže v Rakousku, udělil Miloš Vystrčil, senátor PS ČR. Plaketu se šekem na 30 tisíc korun za první místo v hlasování veřejnosti za kulturní aktivitu převzal Pavel Solar, organizátor Trampského širáku. „Díky finančním darům od Kraje Vysočina se podařilo vybudovat například krytou tribunu až pro tisíc návštěvníků, nebo také upravit prostranství tak, aby vznikly prostory pro stanování a kempování,“ vyjmenoval Solar. Při přebírání prvního cení v další kategorii za snahu opravit a umožnit vstup veřejnosti do brtnického zámku poděkoval starosta Brtnice Stanislav Jirků za poskytnuté dotace poskytnuté od Kraje Vysočina a Ministerstva kultury. Díky nim mohla být oprava havarijního stavu zámecké střechy a na úpravy okolí historického objektu realizovány. Do zámeckého areálu v Brtnici i na Trampský širák si našlo cestu za uplynulý rok průměrem přes tři tisíce diváků a návštěvníků.

Přehled oceněných Zlatou jeřabinou 2011:

KULTURNÍ AKTIVITA (celkem v celé kategorii hlasů: 3135)

1. místo 

Trampský širák 2011 - 8. ročník festivalu ve Štokách (celkem hlasů: 776)

 2. místo

Brtnické kovadliny - 7. mezinárodní setkání uměleckých kovářů v Brtnici (celkem hlasů: 336)

 3. místo

Noc na Karlštejně - divadelní představení v Třešti (celkem hlasů: 256)

 

PÉČE O KULTURNÍ DĚDICTVÍ (celkem v celé kategorii hlasů: 2680)

1. místo

Brtnice - Postupná obnova a zpřístupnění zámku (celkem hlasů: 357)

2. místo

Nová Říše - Restaurování maleb v klášterním kostele sv. Petra a Pavla (celkem hlasů 331)

3. místo

Budišov - Restaurování korouhve z věže kostela sv. Gotharda (celkem hlasů: 265)

Na základě hlasování odborné pracovní skupiny byly vybrány čtyři aktivity, které budou Kraj Vysočina reprezentovat za hranicemi regionu. V obdobné soutěži v Dolním Rakousku se představí:

Kulturní aktivita:

- do 1000 obyvatel - Slámování - 15. ročník slavností slámy v Červené Řečici

- nad 1000 obyvatel - Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2011 v Jihlavě

 Péče o kulturní dědictví:

 - do 1000 obyvatel - Restaurování maleb v klášterním kostele sv. Petra a Pavla v Nové Říši

- nad 1000 obyvatel - Celková obnova kostela Povýšení sv. Kříže v Jihlavě

 „Kraj Vysočina plánuje už nyní pořádání dalšího ročníku Zlaté jeřabiny. Informace k anketě budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách Kraje Vysočina,“ uzavřel radní Tomáš Škaryd.

zdroj: Kraj Vysočina

Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

19.9.2013 Když pročítám novinové plátky, nestane se snad, že bych uvnitř neobjevil minimálně jeden článek o zvyšující se nezaměstnanosti. více...

Škaryd: Děkuji všem za podporu

21.10.2012 Vážení voliči a přátelé, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat více...