Telč slaví dvacet let od zapsání do seznamu Unesco

Na seznamu světového dědictví UNESCO figurují hned tři skvosty, které může veřejnost navštívit na Vysočině - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou a historické jádro města Telče. Rok 2012 je pro město Telč rokem oslav. Tamější obyvatelé si připomínají dvacáté výročí od zapsání městských památek do prestižního seznamu Unesco. V roce 1992 se město objevilo společně s Prahou a Českým Krumlovem na elitním listu kulturního světového děditství. V rámci celoročních oslav je připraven bohatý kulturní program v podobě festivalů, koncertů a výstav. Náročnější zájemce o historii a kulturu města zvou zástupci města také na sérii besed a odborných přednášek.

Necelé dva týdny zbývají do začátku turistické sezóny. První dubnový den se otevřou brány všech hradů a zámků po celé České republice. Přípravy vrcholí také v historicky nejlákavějším městě Vysočiny – v Telči. Navíc je to letos dvacet let od zapsání města do seznamu UNESCO a pro návštěvníky je připraveno přes čtyřicet akcí, které se budou konat po celý rok až do prosince. „Kraj Vysočina je známý svým kulturním i přírodním bohatstvím. Telč představuje perlu, která ročně přiláká okolo 400 tisíc návštěvníků z celého světa. Zapsání do nehmotného seznamu světového děditství jen dokládá, že má turistům co nabídnout a stojí za to jí navštívit. Je však důležité si uvědomit, že účast v elitě znamená mnoho povinností a práce. Turistům je v dnešní době nutné poskytnou širokou nabídku služeb a komfortu, což někdy bývá v historických městech obtížné. Město Telč zvládá tuto symbiózu historie a moderního stylu života výborně,“ okomentoval Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

U příležitosti pořádání tiskové konference a představení plánovaného celoročního programu města Telče byl otevřen zrekonstruovaný Lannerův dům. Nově opravený historický dům ze 17. století se stal od včerejšího dne sídlem krajského pracoviště Národního památkového ústavu. Oprava objektu trvala dva a půl roku a stála 88 milionů korun. „V pondělí začneme se stěhováním a plný provoz zahájíme od dubna,“ přiblížil Libor Karásek, ředitel regionálního pracoviště NPÚ. Do opravených prostor se tak přestěhuje zhruba čtyřicítka zaměstnanců, kteří doposud pracovali ve dvou oddělených pronajatých prostorách. „Otevřený areál bude sloužit i ke vzdělávacím aktivitám pro veřejnost. Přízemní prostory jsou v hodné například k pořádání výstav nebo kulturních aktivit,“ okomentoval Roman Fabeš, starosta města Telče.

Města se zapsanou památkou na seznamu UNESCO získávají od Kraje Vysočina každoroční dotaci. Letos kraj poskytne každému ze tří měst s památkami světového kulturního dědictví dotaci 300 000 korun, o 40 000 korun víc než loni. Město Telč ji využije k posílení prezentace.

 

Zdroj: Kraj Vysočina

 

Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

19.9.2013 Když pročítám novinové plátky, nestane se snad, že bych uvnitř neobjevil minimálně jeden článek o zvyšující se nezaměstnanosti. více...

Škaryd: Děkuji všem za podporu

21.10.2012 Vážení voliči a přátelé, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat více...