Školáci v Brodě se učí bezpečnosti provozu na mobilním dopravním hřišti

Od začátku tohoto týdne se na ploše zimního stadionu v Havlíčkově Brodě prohání mladí cyklisté. Po hokejové sezóně bylo na hrací plochu nainstalováno ojedinělé mobilní dopravní hřiště. Celkem 22 speciálně upravených gumových rolí tvoří výukovou plochu o rozměru zhruba tisíc metrů čtverečních. Městu Havlíčkův Brod věnoval první mobilní dopravní hřiště v České republice Kraj Vysočina. „Celkové pořizovací náklady se pohybovaly okolo jednoho milionu korun a byly kompletně hrazeny z krajského rozpočtu,“ uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Nové cyklistické hřiště, které je možné nainstalovat za necelé dvě hodiny na jakémkoliv rovném povrchu, využijí žáci základních škol z Havlíčkova Brodu a přilehlého okolí. Výuková plocha nabízí mladým cyklistům dvouproudové silnice o délce 650 metrů s kruhovou křižovatkou, přechody pro chodce a železničním přejezdem. Dále se děti učí řešit dopravní situace na několika křižovatkách, které jsou osazeny dvacítkou přenosných dopravních značek, které svojí mobilitou umožňují variabilitu předností v jízdě. Při dlouhodobějším využití je možné osadit silniční křížení semafory na dálkové ovládání. „Už nyní se diskutuje o zpřístupnění plochy pro veřejnost, která by mohla využívat plochu dvakrát až třikrát do týdne. Na základě projeveného zájmu ze strany měst z celého kraje se bude také jednat o přesouvání hřiště do měst, která dopravním hřištěm nedisponují a mají plochu pro instalaci,“ přiblížil možnosti využití hřiště radní Tomáš Škaryd.

 

Pilotní projekt už nyní zajímá i jiné kraje jako je například Pardubický nebo Karlovarský. Hlavními přednostmi hřiště je především jeho mobilita a osminová pořizovací cena oproti standartnímu dopravnímu hřišti.

Zdroj: Kraj Vysočina

 

 

Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

19.9.2013 Když pročítám novinové plátky, nestane se snad, že bych uvnitř neobjevil minimálně jeden článek o zvyšující se nezaměstnanosti. více...

Škaryd: Děkuji všem za podporu

21.10.2012 Vážení voliči a přátelé, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat více...