MUZEUM 4U: Revoluční přístup k návštěvníkovi a využití moderní technologie při představení historie

Londýn, Tchaj-pej a Pelhřimov mají jedno společné. Všechna tato města v současné době využívají nejmodernější hi-tech v podobě multimediálních průvodců muzeem fungujících na bázi chytrých telefonů - smartphone. Muzeum Vysočiny Pelhřimov je první v České republice, které technologii průvodce po vzoru taiwanského projektu uvedlo v České republice do praxe. "Multimediální projekt elektronického průvodce v několika světových jazycích využívá taiwanskou technologii, která v kombinaci s inteligentními telefony nebo zapůjčeným přehrávačem představuje zlom v přístupu k modernímu návštěvníkovi resp. k jeho informovanosti. V současné době jsou k dispozici textová, obrazová, audio případně video data popisující danou expozici nebo konkrétní exponát v pěti jazykových mutacích a v českém jazyce," uvedl Tomáš Škaryd, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Projekt MUZEUM 4U má za sebou po téměř ročních úpravách a zpracovávání podkladů náročnou vývojovou fázi. V tuto chvíli je však důležité, že si návštěvníci Muzea Vysočiny Pelhřimov mohou stahovat přímo do svých telefonů informace a nikdo jim nebrání si je také odnést domů. Multimediální průvodce je prakticky kdykoli schopen spolehlivě zajistit výklad v rozsahu více než 1,5 hodiny v každém jazyce, což představuje celkem devět hodin hlasových souborů, dále devět desítek stran průběžného textu a videa. Zařízení umožní uživateli prohlídku absolvovat zcela svobodně, nabízí mu osobní volbu vybraných komentářů. "Už nyní se podařilo s předstihem rozšíření nabídky textů s tlumočením do znakové řeči, tím jsme užití technologie umožnili další cílové skupině," doplňuje Ondřej Hájek, ředitel muzea a připomíná, že přístroj pro službu multimediálního průvodce je možné si v muzeu i půjčit.

"Nadčasovost projektu je skrytá v použité technologii, kterou dnes běžně využívají vyspělé mobilní telefony. Cílem projektu MUZEUM 4U je vytvoření takové technologické úrovně, aby v budoucnu mohl jakýkoliv návštěvník použít jako audio-vizuálního průvodce po výstavách či expozicích svůj vlastní mobilní telefon. Vedle toho bude aplikace umožňovat čtení 3D bar kódů, což v praxi znamená, že vedle NFC technologie využité prostřednictvím zařízení, která si návštěvník bude moci v muzeu zapůjčit, aplikace současně umožní čtění obsahu telefony, které zatím NFC technologii nepodporují, ale návštěvníci muzea jimi disponují již nyní. Jsme tedy ne krok, ale míli před technologiemi, které jsou v České republice dnes běžně využívané a morálně zastarávají," uvedl k projektu Václav Jáchim s tím, že náklady ve výši téměř dvou milionů korun, které v sobě zahrnují zpracování všech textových i obrazových podkladů vč. jejich překladů, uhradil ze svého rozpočtu Kraj Vysočina.

„K podpoře projektu nás nevel pouze zájem o zvýšení turistické atraktivnosti, ale i fakt, že se nám do České republiky podařilo přinést technologii, která by se zde patrně objevila za dva až tři roky. Fanouškům nejmodernějších technologií tak otevíráme nabízíme testování nového systému a navíc jako přidanou hodnotu získávají obrovské penzum informací. Využíváním hi-technologií oslovujeme i další pro kulturu patrně nedostupnou cílovou skupinu fandů elektroniky,“ s úsměvem dnes řekl na tiskové konferenci hejtman Vysočiny Jiří Běhounek s tím, že výjimečnost nového průvodce je jednoduchosti a rychlosti doplňování informací. Zatímco vývoj měla na starost skupiny programátorů, obsah může být kdykoli operativně měněn a přizpůsobován potřebám muzea, a to přímo kurátory výstav. Není už třeba žádného placeného zásahu při každé změně, jako je tomu v případě některých dosud využívaných audio průvodců.

Pokud se technologie nového zvukového průvodce pelhřimovskému muzeu osvědčí, je Kraj Vysočina připraven nabídnout ji dalším krajským muzejním institucím.

Zdroj: Kraj Vysočina

Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

19.9.2013 Když pročítám novinové plátky, nestane se snad, že bych uvnitř neobjevil minimálně jeden článek o zvyšující se nezaměstnanosti. více...

Škaryd: Děkuji všem za podporu

21.10.2012 Vážení voliči a přátelé, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat více...