Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

Počet lidí bez pracovního uplatnění roste neúprosným tempem a statistiky nezaměstnanosti v České republice mě děsí. Dle mého názoru jsou hlavním hnacím motorem ekonomiky domácnosti a jejich útraty při nákupu spotřebních komodit. V dnešní době zpustošené ekonomiky, kterou po sobě zanechala vláda s příhodným přívlastkem „rozpočtové odpovědnosti“, si lidé častěji kupují levnější zahraniční výrobky, které jsou mnohdy méně kvalitní než ty od českých výrobců. Zvýšená spotřeba je brzděna pochybnostmi o nejisté budoucnosti. Strach spojený s obavou o ztrátu zaměstnání vede domácnosti k větším úsporám.

Záměr předchozí vlády resuscitovat českou ekonomiku pomocí zvýšení daně z přidané hodnoty se minul účinkem. Ekonomická křivka tak dále klesá do hlubin červených čísel. Proto vidím jako řešení vydat se opačným směrem. Ne tím, který zvyšuje DPH. Zvýšení daně nám v minulosti jasně ukázalo, jaké má následky. Lidé začali více šetřit. Nákup jednotlivých komodit na trhu klesl a firmy podnikající v jakémkoli oboru okamžitě začaly bít na poplach a upozorňovat na stagnaci oběhu finančních prostředků. Svými nižšími tržbami se dostaly pod rysku vykazující zisk a musely na to neprodleně reagovat propouštěním zaměstnanců. Tím jsme se dostali do začarovaného kruhu, který je ještě propastnější, než se ze začátku jevil.

Proto je podle mého osobního názoru nutné dát ekonomice nový impuls. Snížit daň z přidané hodnoty, a tím se pokusit znovu rozpumpovat finanční oběživo. Lidé se přestanou bát nakupovat a zvýšení tržeb nabídne firmám možnost znovu obnovit skomírající výrobu. Dojde ke snižování nezaměstnanosti.  K lidem se dostane více peněz, budou moci svobodněji utrácet a firmy začnou znovu prosperovat. Věřím, že snížením DPH se nastartuje motor české ekonomiky, což bude mít pozitivní dopad na rozvoj naší společnosti.

 

Ing. Tomáš Škaryd

Ekonomika: Začarovaný kruh, ze kterého se nelze vymanit?

19.9.2013 Když pročítám novinové plátky, nestane se snad, že bych uvnitř neobjevil minimálně jeden článek o zvyšující se nezaměstnanosti. více...

Škaryd: Děkuji všem za podporu

21.10.2012 Vážení voliči a přátelé, chtěl bych Vám touto cestou poděkovat více...